Izložbe
ZooMozgologija
Društvo za neuronauke Srbije i Srpsko evoluciono društvo u saradnji sa Beo Zoo Vrtom sa ponosom predstavljaju izložbu ZooMozgologija
01.7. - 01.8. 2019. godine, Beo Zoo Vrt.
Mozak je, bilo da teži manje od jednog grama ili više od pet kilograma, jedan od najkompleksnijih organa kičmenjaka. Ogromna raznovrnost čula i nervnih sistema – od termoreceptora kod zmija, preko magnetosenzitivnih ćelija ptica, do evolucije vrlo razvijenog prednjeg mozga kod primata – predstavlja rezultate različitih, ali podjednako uspešnih evolucionih priča. Naše razumevanje evolucije, funkcionalne usklađenosti nervnog sistema i obrade sadržaja sakupljenih čulima kod životinja oslanja se na veliki broj disciplina: neurobiologiju, biofiziku, genetiku, razviće, fiziologiju i ponašanje. Glavni izazov u približavanju i objašnjenju evolucije nervnog sistema široj publici jeste upravo kombinovanje gore pomenutih disciplina na zanimljiv i interaktivan način. Projekat ZooMozgologija ima za cilj da posetioce uvede u evolucionu neurobiologiju predstavljanjem nervnih sistema i „superčula“ najinteresantnijih stanovnika Beo Zoo vrta.
Koristeći informativne bilingvalne panele, stručna vođenja, interaktivnu platformu i katalog, težili smo da ZooMozgologija bude dostupna što većem broju ljudi. Takav pristup, u adekvatnom prostoru – Beo Zoo vrta, predstavlja inovativan doprinos popularizaciji neuronauka i evolucije.
ZooMozgologija je plod uspešne saradnje dva stručna društva koja kontinuirano nastoje da u svoje aktivnosti uvrste i edukaciju: Društva za neuronauke Srbije i Srpskog evolucionog društva. Društvu za neuronauke Srbije, ova izložba je i sastavni deo programa popularizacije neuronauka povodom regionalnog kongresa neuronauka (FRM2019) koji će se održati u Beogradu, u julu 2019, pod pokroviteljstvom Evropske federacije društava za neuronauke.
Nadamo se ćete uživati u zanimljivom svetu mozgova, „superčula” i evolucije!
Srpsko evoluciono društvo, Evropsko udruženje evolucione biologije (ESEB), Muzej nauke i tehnike u saradnji sa Prirodnjačkim muzejem u Beogradu
03.05-03.06. 2018. godine Galerija 51, Muzej nauke i tehnike Beograd
Izložba „Od ćelije do domena — evolucija života na Zemlji“ ima za cilj da predstavi najvažnije evolucione događaje na Zemlji, objasni aktuelne naučne zaključke o nastanku života na našoj planeti i istakne načine na koje se život postepeno usložnjavao. Ovakvim pristupom, posetiocima izložbe pruža se jedinstvena prilika da steknu savremene uvide u dokaze i realnost evolucije.
Izložbu „Od ćelije do domena — evolucija života na Zemlji“ sačinjavaju tri međusobno povezane tematske celine. U prvoj tematskoj celini, jedinstveni eksponati modela hidrotermalnog izvora, prokariotske i eukariotske ćelije i ćelijskih organela prate aktuelna objašnjenja postanka života na Zemlji i evolucije ćelijske organizacije života.
Druga tematska celina izložbe usmerena je na opis dinamične evolucione istorije života na Zemlji. Primeri fosilizovanih ostataka biljaka i životinja predstavljaju ubedljiv dokaz o evolucionim promenama koje su se dešavale u dugom vremenskom opsegu na našoj planeti. Važno mesto u evolucionoj istoriji imaju i masovna izumiranja, a svakako najpoznatije među njima vezuje se za nestanak dinosaurusa.
Treća tematska celina bavi se nastankom i evolucijom roda Homo. Posebna pažnja posvećena je putevima migracija ljudi, naseljavanju kontinenata i objašnjenjima genetičkih i fosilnih dokaza o afričkom poreklu anatomski savremenog čoveka.
Nadamo se da će Vas stručna vođenja kroz izložbu, tematske radionice i naučno-popularna predavanja dodatno zainteresovati za oblast evolucione biologije.